Podróżnicy i plan podróży

Po przejechaniu quadem do okola Polski przyszedł czas na kolejne wyzwanie i kolejną próbę swoich umiejętności oraz przełamywania własnych słabości. . Tym razem odmiennym będzie środek transportu który posłuży nam w tej wyprawie.. Nie łatwo jest przesiąść się z napędzanego silnikiem spalinowym quada na napędzanego siła rąk kajak. Mam nadzieje że ta zmiana pozwoli na lepsze poznanie samego siebie. Dniem rozpoczęcia kolejnej przygody będzie 14 czerwiec. Do przepłynięcia kajakiem Polski w poprzek wykorzystamy naturalny bieg 7 rzek: Sanu, Wisły, Brdy, kanału Bydgoskiego, Noteci, Warty, Odry.

Miejsce rozpoczęcia spływu to m. Żurawin położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Lutowiska przy granicy Polsko-Ukraińskiej. Z uwagi na możliwość niskiego stanu wód istnieje wariant rozpoczęcia spływu kilka kilometrów w dół Sanu w miejscowości Stuposiany w tym samym powiecie i województwie. Planowane zakończenie ujście rzeki Odra do morza w Świnoujściu.

Trasa będzie liczyć blisko 1600 km i przebiega przez 8 województw. Przepływać będziemy min. przez: Przemyśl, Sandomierz, Warszawę, Płock, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Nakło nad Notecią, Kostrzyn nad Odrą, Szczecin, Świnoujście oraz setki innych mniejszych miejscowości.

Na odcinku Bydgoszcz- Kostrzyn nad Odrą płynąc będziemy międzynarodową drogą wodna E70 łączącą Antwerpię (Belgia, wybrzeże Atlantyku) z Kłajpedą (Litwa).

Poszczególne odcinki rzek i kanałów :
  • Sanu : m. Żurawin – Sandomierz : 400 km
  • Wisła : m. Sandomierz-Bydgoszcz : 600 km
  • Brda : m. Bydgoszcz Brdyujście – Bydgoszcz Okole : 15 km
  • Kanał Bydgoski: Bydgoszcz Okole – Nakło nad Notecią : 25 km
  • Noteć : m. Nakło nad Notecią - Santok : 190 km
  • Warta : m. Santok- Kostrzyn nad Odrą : 69 km
  • Odra : Kostrzyn nad Odrą – Świnoujście : 250 km
Czas spływu około 50 dni, tępo i czas spływu jest niewymierny, może być ograniczony bądź przyspieszony warunkami hydrotechnicznymi rzek oraz kondycja uczestników.

Artur Labudda

Artur Labudda ma 36 lat, pochodzi z Helu, miasta odwiecznie związanego z morzem i spoglądanie w to morze popycha go do podróżowania.

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, stypendysta urzędy marszałkowskiego.
W wyniku wypadku kolejowego 23 lata temu stracił obydwie nogi i od tego czasu porusza się na wózku inwalidzkim.

Początkujący podróżnik z sporym doświadczeniem.
Ma na swoim koncie wyprawę na Syberię radzieckim UAZ-em 452. Był głównym pomysłodawcą, organizatorem i czynnym uczestnikiem tej wyprawy.
Przygotował i samotnie wyruszył quadem w liczącą 6 200 km wyprawę dookoła granic Polski.

Nurek, sternik motorowodny. Były zawodnik kadry polski, kilkukrotny medalista Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów osób niepełnosprawnych.

 Od najmłodszych lat wielki miłośnik kolei wąskotorowych. Wierny swojej pasji był jednym z inicjatorów i czynnym uczestnikiem odbudowy kolejki wąskotorowej na terenie Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu.

Robert Pasecki 36 lat.

W 2003 roku uczestniczył w wspólnej wyprawie z Arturem Labuddą po bezdrożach Syberii. I tak już mu to pozostało. W ciągu kilku ostatnich lat organizator i uczestnik wypraw górskich w Kaukaz Północny, Krym, Karpaty Wschodnie. W chwilach wolnych "maratończyk" uczestnik min. jednego z najcięższych maratonów w Polsce Maratonu Komandosa w Lublińcu. Pasjonat zabytków militarnych, członek Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu", wieloletni obrońca zabytków helskich, współtwórca Muzeum Obrony Wybrzeża upamiętniającego obronę Helu, oraz działalność Marynarki Wojennej na przestrzeni dziejów. Autor publikacji historycznych promujących obronę wybrzeża oraz historię II wojny światowej. Instruktor ZHP, fotograf, jachtowy sternik morski, skoczek spadochronowy.  

 

© 2024 Artur Labudda - GranicamiBezGranic.pl | opracowanie: studiofx.biz